Коледа в Различни Части на Европа и у нас
Mилиони хора на един континент се различават по своя език, култура и традиции. В навечерието на най-светлия християнски празник те празнуват по различен начин. Ние ви разкажем за някои от най-странните и интересни ястия в различни държави от Европа и у нас за Коледа.
Започваме с традициите за Коледа в Полша. Там Коледа е един от най-важните празници. Те държат да се пресъздаде атмосфера, която да напомня за основните човешки ценности – мир и личностна свобода. Тяхната трапеза се състои от 12 ястия, символ на 12 ученици на Исус.
Акцентът на масата пада върху „barszcz“ – супа от червено цвекло. Тя се консумира с така наречените „uszka“ (пирожки с гъби) или „krokiety“ (палачинки с гъби). Супата символизира кръвта на Исус, така както при нас е виното. Основното е шаранът. Традицията повелява няколко дни преди Коледа да бъде закупен жив от магазина и пуснат в банята да плува. След това от домакинята на къщата да бъде убит и сготвен. Счита се, че шаранът носи късмет за следващата година.
По повод шарана, в Италия на Бъдни вечер се приготвят различни деликатеси от морска храна. Това е предадено от векове, и местните наричат този морски фест „The Feast of the Seven Fishes“ – Фестивал на 7-те риби.
Чудите се защо 7? На този въпрос дори италианците не мога да отговарят. Някои казват, че символизира седемте тайнства на католическата църква, други – че това са 7-те добродетели (смирение, добродушие, търпени, трудолюбие, щедрост, лишение и целомъдрие). Все пак остава загадка каква е истинската символика или по-скоро е въпрос на интерпретация.
В Германия за Коледа на масата се сервира печена гъска с червено зеле. Техният обичай повелява, че всеки трябва да се нахрани много добре. В противен случай, човекът, останал гладен, ще бъде обладан от зли демони. Така, че допълнителното парче щолен за дамите е незабележимо от мъжките погледи. Ето така се празнува Коледа в тази част на Европа.
Словенците са интересни със своето традиционно ястие – капустница за Коледа. Това е супа от кисело зеле, в която като основна съставка отново присъства шаранът. Ястията са 12 на брой – символ на 12-те ученици на Исус. Местните хора цялата трапеза я наричат „валия“. Те също така имат своя, отличаваща се от другите народи, питка. Тя се казва оптаки.
А къде е добрият старец?
Във Франция го наричат Père Noël. Но за разлика от другите европейски страни – той няма Снежанка. Този, който му помага с раздаването на подаръците се казва Le Pere Fouettard и носи черно облекло. Тяхното основно ястие е Réveillon и се прави с печена пуйка. Французите се хранят след като се приберат от църква, тоест след 00:00.
Но, нашата – българска колоритност не е по-малка. За българинът е важен целият ритуал. Празненствата за Коледа у нас, православните християни, започват още на Бъди вечеря. На трапезата трябва да има 7, 9 или 11 ястия – нечетен брой. Гозбите са постни. На трапезата трябва да има: варено жито, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб (или ориз), ошаф, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино. В някои краища правят също тиквеник, зелник и малка пита, в която е скрита паричка (на когото се падне, ще бъде щастлив цялата година). За нашата празнична трапеза довечера ние сме приготвили лозови и зелеви сърми. Чушки, пълнени с ориз и кисело зеле. Боб в гърне, ще добавим туршия и ошаф от сушени плодове. Имаме, разбира се, и постна питка.